چرا مشخصات فنی یکسان نمیتواند تضمین کیفیت را به خریدار بدهد؟!

فهرست مطالب

بارها دراستعلامات دولتی و خصوصی درخواست اعلام قیمت طبق مشخصات فنی یا نقشه پیوست را داشته ایم.

البته لازم به ذکر است پارسه پارک ( شرکت نورسازان پارسه) از اولین شرکت هایی که در زمینه تدوین مشخصات فنی محصولات اقدام کرده است و همواره از محتوای آن برای استعلامات استفاده گردیده است.

 ولیکن با وجود اینکه در نشر مشخصات فنی پیشرو بوده ایم در اینجا به منظور شفاف سازی هر چه بهتر خریداران محترم اقدام به نوشتن این مطلب کرده ایم که برای خریداران عزیز خالی از لطف نخواهد بود.

به طور مثال در برگه مشخصات فنی محصولاتی  مثل برج روشنایی , پایه پرچم یا دکل دو منظوره اشاره به قطر پایین و بالای دکل , نوع موتور گیرکس , برند متریال تابلو برق  و … مطابق تصویر خواهیم بود:

مشخصات فنی پایه پرچماولین نکته ای که میتوان در این مقاله به آن اشاره کرد:

  • اینکه این مشخصات کامل نیست… به دلایل مختلفی…

از جمله اینکه به منظور جلوگیری از کپی محصول, هیچ تولید کننده ای حاضر نیست مشخصات کامل را به رایگان در اختیار رقبایش بگذارد.

به طور مثال در مشخصات فنی فوق به ذکر موتور سه فاز موتوژن بسنده شده ولی توان واقعی , دور موتور , تیپ موتور عنوان نشده همینطور مطلبی راجع به نسبت انتقال گیربکس عنوان نشده , همینطور در میزان اندازه ای که قطعات دکل های چند وجهی داخل یکدیگر اصطلاحا اورلپ ( همپوشانی) شده اند.

  • با فرض اینکه اقلامی مثل موتور گیربکس اگر درست انتخاب شده باشند آیا طراحی جانمایی سیستم متحرک درست صورت گرفته است؟
  • با فرض اینکه طراحی مهندسی و اصولی صورت گرفته باشد آیا ساخت و مونتاژ متریال خام, طبق استاندارد و توسط نیروهای متخصص صورت گرفته و نیروی کنترل کیفی مجربی حین ساخت نظارت کافی را داشته است؟
  • با فرض اینکه سه مورد بالا درست است آیا نظارت کافی خریدار یا نماینده آن حین ساخت وجود اشته و یا اینکه خریدار از علم و تجربه کافی جهت صحه گذاشتن بر محصول نهایی را دارد؟

البته این نکات زمانی صحیح است که در وهله اول تولید کننده علم کافی را جهت تولید محصول داشته باشد و خطایی در خرید متریال اولیه و ساخت محصول نداشته باشد .

و اینکه محصول طبق استانداردهای لازم طراحی و ساخت را پشت سر گذاشته باشد.

همچنین نمیتوان نقش یک خط تولید منسجم  و متفکر را نادیده گرفت .

در پایان مثالی را که برای بسیاری از دوستانی که همکلام شدم را برای شما بازگو میکنم: قرار گرفتن متریال درجه یک در یک خط تولید درجه یک و مهندسی میتواند منجر به خلق یک محصول ایده آل گردد نه صرفاً مشخصات فنی.

نمیخواهم در اینجا از شعارتبلیغاتی استفاده کنم ولی میتوانم اطمینان خاطر دهم که در پارسه پارک حافظ منافع شما خواهیم بود و به محصولی که میسازیم ایمان داریم و قلباً معتقدیم که اعتماد شما سرمایه ماست.

دیگر مقالات

3 دیدگاه در “چرا مشخصات فنی یکسان نمیتواند تضمین کیفیت را به خریدار بدهد؟!

  1. Carlos Krammes گفت:

    I visited several blogs but the audio feature for audio songs present at this
    web page is really excellent.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من